BMIAA 2017

Vyhlášení vítězů

24. listopadu 2017 proběhlo předání cen BigMat´17 International Architecture Award (zkráceně BMIAA) v Palazzo Vecchio ve Florencii. Velkou cenu BMIAA v hodnotě 30 000 € získalo umělecké centrum FRAC Nord-Pas de Calais (Regionální soudobá umělecká sbírka) v Dunkirku ve Francii od společnosti Lacaton & Vassal. Za účasti architektů ze 7 evropských zemí, členů mezinárodní skupiny porotců a společností tvořících skupinu BigMat byli odhaleni i vítězové jednotlivých kategorií. Celkem čtrnáct cen předala porota během slavnostního večera.

Za Českou republiku získali národní cenu A69 Architekti za prototyp domu v Posázaví. Čestné uznání pro mladé architekty bylo uděleno dalšímu českému architektonickému studiu H3t Architekti za Černý létající dům.

Přehled všech výherců naleznete v tiskové zprávě.

 

O BMIAA

Tato mezinárodní cena za architekturu vznikla ve Španělsku v roce 2005 a po několika národních ročnících se rozšířila na mezinárodní úroveň a vysloužila si obrovskou účast. Každoročně se snaží odměnit a upoutat pozornost na architektonická díla, která významným způsobem přispěla k soudobé architektonické kultuře v zemích, ve kterých má BigMat své zastoupení (Brusel, Česká republika, Slovensko, Francie, Itálie, Portugalsko a Španělsko).

První mezinárodní ročník ceny se uskutečnil v roce 2013, vítězem se stal belgický architekt Xaveer de Geyter. Výsledky byly vyhlášeny v listopadu 2013 ve španělské Granadě.

Druhý ročník proběhl v roce 2015, vítězem byl španělský architekt Alberto Campo Baeza. Výsledky byly vyhlášeny v listopadu 2015 v německé metropoli Berlíně.

Do BMIAA se v roce 2017 přihlásilo téměř 900 předložených projektů ze 7 evropských zemí. Porota složená z mezinárodní skupiny odborníků (za Českou a Slovenskou republiku jí byla Henrieta Moravčíková) mezi nimi vybrala 87 projektů. Z nich mohla do 24. října 2017 široká veřejnost hlasovat pro své 3 oblíbené projekty. Díky těmto hlasům se do finále probojovalo 15 projektů, jejichž architekti byli pozváni na slavnostní předání cen do italské Florencie.

Nejbližší pobočka

Poptávkový formulář

Centrála společnosti: Sezemická 2757/2
193 00 Praha 9 - Horní Počernice (mapa)
info@bigmat.cz